Headererboy
Anasayfa Aikido Kılıç oynamaya hazır mısınız?
Kılıç oynamaya hazır mısınız?
09 Kasım 2015 - 00:06

Kılıç oynamaya hazır mısınız?

İzmir’de ilklerin yaratıcısı ve uygulayıcısı olan kulübümüz, bu kez de Geleneksel Japon Savaş sporlarından olan "Kılıç Sanatı kursu" açıyor…  Dünyada "Kenjutsu" olarak bilinen Japon Kılıç Sanatı’nda spor okulu açarak, yaş grupları ve yetişkinlere ayrı ayrı eğitici kurslar vererek "Geleneksel Japon Sporu"nu öğretecek. Kulübümüz bu nedenle de, Türkiye’de uzman olan, eğitimlerini Türkiye ve Japonya’da alan 2. Dan seviyesindeki Kenjutsu International Association üyesi antrenörler Tolga Akyel Sensei ve Hüsniye Akyel Sensei ile anlaştı.
Kenjutsu (Geleneksel Japon Kılıç Sanatı) kayıtlarının ökulüp binasında alınmaya başladığını belirten Asbaşkanımız Muzaffer Tuğsavul, “İzmir’de sporunda vizyon ve misyonu belli olan kulübümüz sporseverlere hizmet yarışında yenilikleri sunmaya devam ediyor. Aikiko branşımızdan sonra kenjutsu branşımızı da faaliyete geçirdik. Erkeklere Tolga hoca, bayanlara da Hüsniye hocamız dersler vererek onları bu yepyeni sporla tanıştıracak ve en kısa zamanda usta kılıç oynayan sporcular durumuna getirecektir. Bu konuda mütevazi değil, aksine oldukça iddialıyız” dedi.
Muzaffer Tuğsavul, İzmirli gençler ve yetişkinleri, özellikle de iş dünyasında çalışanlara çağrıda bulunarak, “iş stresini, günün yorgunluğunu bu sporu yaparak atabilirsiniz” diye sözlerini tamamladı.
Bostanlıspor Geleneksel Japon Savaş sporlarından olan "Kılıç Sanatı kursu"kayıtları Bostanlıspor'un Gode Cengiz Spor Tesisleri'ndeki kulüp binasında başladı. Ayrıntılı bilgi kulüp binasından da alınabilinecek.

KENJUTSU Japon Kılıç Sanatı (Ken=Kılıç, Jutsu=Sanat)
Bilinen ilk sistematik Japon kılıç öğretisi yapan okul 800 yılında kurulmuştur.  Kenjutsu okulları genelin aksine teknikleri konusunda oldukça tutucudur ve yabancılara kapalıdır. Kenjutsu tekniğini öğrenmenin tek yolu bir ryu'ya (okul) kayıt olmaktan geçer. Kenjutsu yüzyıllar boyu bushi ve samuraylar tarafından kullanılmıştır. 16 yüzyıl teknik ve felsefi açıdan en zengin dönemidir.
Japon kılıcı (katana) kullanımı üzerinde uzmanlaştığı bir geleneksel Japon savaş sanatıdır. Yüzyıllar boyunca buşi ve samuraylar tarafından kullanılmıştır. Kenjutsu genelde bir partnerle çalışılan formlardan oluşan bir idman yapısına sahiptir. Kata adı verilen önceden düzenlenmiş hareket dizileri yardımıyla teknikler öğretilir.
Solo olarak ve bir veya daha fazla kişiyle yapılan kata çeşitlerine sahiptir. Birden fazla kişiyle yapılan katalara Kenşi Kata denir.
Kenjutsu öğrenen kişiye Kenşi adı verilir. Kenjutsu'da asıl önemli olan çalışılan koryu(eski ryu)nun öğrencilerine Japon kılıcıyla ne çeşit klasik silahlara karşı eğitim verdiğidir. Bu nedenle kenjutsu bütün klasik Japon kılıç okulu öğretisinin önemli bir yüzüdür.
Kenjutsu da gereçler 300 yıldır çok az bir değişikliğe uğramıştır. Standart pratik aracı meşe ağacından yapılmış bir bokken (tahta kılıç)(katanayla aynı uzunluk ve ağırlığa sahip antrenman aracı , başka bir deyişle tahta katana) veya gerçek bir katanadır. Kata ve kenshi kata çalışmaları sırasında bokken kullanılırken, gerçek bir katanayla (Sadece ileri seviyedeki kenşilerin kullanmasına izin verilir) tameşigiri adı verilen su emdirilip sarılmış hasırlar veya kalın bambu sarıkları ile katanın gerçek bir hedef karşısında kullanılması hissiyatı verilir. Kenjutsuda kıyafetler geleneksel hakama , keikogi ve obiden oluşur. Kenjutsu tekniklerinde hamleler çok güçlüdür.
Bostanlıspor Kulübü Resmi İnternet Sitesinde Bulunan Yazılı ve Görsel İçerikler İzin Alınmadan ve Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz. Tüm Hakları Bostanlıspor Kulübüne Aittir. Bostanlıspor © 2015