BİZ KİMİZ

BOSTANLISPOR GENÇLİK SPOR KULÜBÜ

Anadolu’dan Karşıyaka’nın kenarındaki tarlalara çalışmaya, özellikle de bostan toplamaya gelen işçilerle öğle arasında ve iş bitiminde yaptıkları çift kale maçlarıyla başlayan takım kurma hayalleri, sonraları kulübe dönüşmüş ve Bostanlı’da bir avuç idealist 1954 yılında Bostanlıspor’u kurmuş…
Yeşil kırmızı renkli kulüp, uzun yıllar tüm amatör rakipleri gibi, futbol takımının maçlarıyla mücadelesini sürdürmüş… Mali krizin baş gösterip kapanma aşamasına geldiği noktada şu anki başkanın sahiplenmesiyle, bugünkü Bostanlıspor yaratılmış… Yepyeni anlayışla “spor branşındaki yelpazesini” genişleterek, bu kentin kendi yağıyla kavrulan amatör spor kulübü olarak “Türk Sporu”na yeni yıldızları yetiştirebilmenin çabası içine girip şampiyonluklarla gurur duymaya başlamış…
Avni Erboy’un elinde aradan geçen 12 yılda adeta küllerinden yeniden doğan ve Türkiye’de “örnek kulüp” olma aşamasına kadar gelen kulüp bugün tescilli 27 spor branşıyla rekora doğru gidiyor… Sportif başarının yanında kulübün sosyal sorumluluk projeleri de ön plana çıkarak, yediden yetmiş yediye herkese spor yapma olanağını sunmasıyla da büyük takdir toıpluyor.
“Sporda geleceği görenlere doğru adres” sloganıyla hareket eden kulüp, Karşıyaka’nın yanı sıra İzmir’de, belki de Ege’de “ilkler”e imza atmanın gururunu da yaşadığı gibi, ekonomik gücü olmamasına karşın Türkiye Şampiyonluklarını İzmir’e, Karşıyaka’ya hediye ederek haklı bir gurura erişti.
İzmir’de ilkleri yaratan, Karşıyaka’nın en eski amatör spor kulübünden birisi olan Bostanlıspor, son 5 yıl da gerçek bir “SPOR MARKASI” durumuna geldi. Binin üzerinde lisanslı sporcusu ve 2500’ü aşan sporcu sayısıyla bir spor ordusu olan Bostanlıspor, sporcuların anne, baba, ağabey, kardeş, anneanne, babaanne ve ailenin diğer fertlerinin de yer aldığı belki de 10 bin, 20 bin kişilik “BÜYÜK BİR AİLE”.
RAGBİ, BEYZBOL, SOFTBOLU İZMİR’E GETİRDİ…
İzmir’de ilk ragbi takımlarını kurup, bayanlarda 2 aylık küçük bir halı sahada hazırlık döneminden sonra ilk kez girdiği büyük sahada Türkiye İkincisi olup, şampiyonluğu finaldeki uzatmada altın golle kaybetti. Tesellisi TÜRKİYE İKİNCİLİĞİ ve sekiz oyuncusunu A Milli takıma gitmesi oldu.
Bir yıl sonra (2014), Bayan Ragbi takımı rekor kırarak “Yenilmeden ve Gol Yemeden, Rekor sayıda gol atarak TÜRKİYE ŞAMPİYONU” oldu.
İzmir’de ilk Beyzbol takımı kurdu ve ilk kez katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda ÜÇÜNCÜLÜK elde etti. Bir yıl sonra yine başarısını tekrarladı.
Softbolde de İzmir’de ilk takımı kuran, bir aylık çalışma ile Türkiye Şampiyonası’na katılan takım Karaman’daki Türkiye Şampiyonası’nda da büyük başarı elde ederek, önce grup birincisi, ardından da TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ oldu.
Sualtı Ragbisinde büyükler ve gençlerde TÜRKİYE ÇAPINDA DERECELER (dördüncülük, beşincilik, yedincilik) elde eden Bostanlıspor gençlerde de GOL KRALI çıkardı.
Paletli Yüzmede TÜRKİYE ÜÇÜNCÜLÜĞÜ elde eden sporcuya sahip olan kulübümüz, KİCK BOKS’ta TÜRKİYE ÜÇÜNCÜLÜĞÜ elde etti.
Masa Tenisi yıldız bayan takımı, ilk kez katıldığı (2017) İzmir Masa Tenisi Şampiyonası’nda büyüklerde İkinciliği, 2018 yılında da üçüncülüğü elde etti. Veteranlarda da bireyselş şampiyonluğa ulaşan sporcularıyla gurur duydu.
Muaythai’da 2017 yılında Ege Bölge Şampiyonluğu, 2018 yılında da yıldız kızlarda Türkiye Şampiyonluğu, yıldız erkeklerde Türkiye ikinciliği, Ege Bölge Şampiyonluğu kazanmanın mutluluğunu yaşadı.
Dartta okul şampiyonasına katılan sporcuları İzmir bayan ve erkeklerde şampiyonlukla sevindi.

******

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİMİZ:
Binin üzerinde sporcuya sahip olan 2500 kişiye spor yaptıran, imkânlarının artmasıyla birlikte spor yaptırabilecek kitle sayısını da arttıracak olan kulübümüz, sadece İzmir’de, Türkiye’de değil kardeş kulüp olduğumuz İTALYA, AZERBAYCAN ve SAKIZ ADASI (YUNANİSTAN)’da da tanınmaktadır.
Bakü’de Bakü FC, İtalya’da Bologna FC, Sakız Adası’nda da Lalapas, Mikrasiatiki ve Nireas Kardamilon Kulüpleriyle “kardeş kulüp” olup, ülke çapında da ses getiren “SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ”ne imza atan ve ortak çalışmalar yapan ilk amatör kulübüz.
İlk kez bir amatör spor kulübü İzmir’de büyük yankı uyandıran “OTİZM SPOR KAMPI’nı açmış ve çeşitli otizmli çocuğu yaşama bağlamıştır.
Daha sonra “İŞİTME ENGELLİLER BASKETBOL OKULU”, açarak, pek çok işitme engelli çocuğa basketbol öğretmiş ve antrenörünü de İşitme Engelliler Basketbol Milli Takımına yollamıştır.
Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa OBEZİTEYE KARŞI SPOR kampanyası düzenlemiş, yine Karşıyaka İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün açtığı “Organ Bağışı Haftası”ndaki standa destek vererek, milli takımda yer alan bayan ragbicilerimiz halka bütünleşip kampanyaya destek istemiştir.
Karşıyaka Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile de ortaklaşa “ÜCRETSİZ SPOR OKULLARI” açmış, 5 branşta yaz aylarında faaliyet göstermiştir.
Eğitim Gönüllüleri Vakfı öğrencilerine ÜCRETSİZ TENİS DERSLERİ verilmektedir.
Bayanlara yönelik olarak CİMNASTİK, TENİS, AEROBİK, STEP, PLATES dersleri vermiş, sağlıklı yaşamlarına vesile olarak onları spora alıştırmıştır.
Tüm bunları yaparken de tek amaç: Gençlerimize spor yaptırmak, lisanslı sporcu sayımızı arttırmak, “Türk Sporu”na olimpiyatlarda yetişecek fair play ruhuyla, ahlaklı, önce insan, sonra sporcu yetiştirmektir.
Karşıyaka’da (2016), Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka Kaymakamlığı, Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa, 23 Ortaokul futbol takımının katıldığı “Aktif Şehir Karşıyaka Ortaokullar Futbol Şampiyonası”,
Teniste; 2 kez “Karşıyaka Belediye Başkanlığı Tenis Turnuvası”,
“Karşıyaka Kurumlar Dart Birinciliği”,
“Koşabiliyorken Koş Tenis Turnuvası”,
“Karşıyaka Kurumlar Masa Tenisi Turnuvası”

“Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Karşıyaka Ortaokul ve Liseler Masa Tenisi Turnuvası”
organize etmiştir.
Irak’ta şehit olan Karşıyakalı Üsteğmen İsmail Cazgır’ın  adını yaşatmak için Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulu kütüphanesini revize ederek, adını verdirdi.
“Okumadığınız kitabınızı kardeşiniz okusun” kampanyası açarak, Doğudaki köy ilk ve ortaokullarına kitap yolladı.
Orman Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa Yamanlar Dağı’na Bostanlıspor Ağaç Dikme Alanını ağaçlandırdı.

*****

TESCİLLİ BRANŞLARIMIZ:
1-Atletizm, 2-Güreş, 3-Futbol, 4-Basketbol, 5-Voleybol, 6-Hentbol, 7-Tenis, 8-Badminton, 9-Ragbi, 10-Beyzbol, 11-Softbol, 12-Çim Hokeyi, 13-Amerikan Futbolu (Korumalı futbol), 14-Teakwondo, 15-Aikido (Wushu), 16-Yüzme, 17-Yelken, 18- Sualtı Ragbisi, 19-Bowling, 20-Sualtı Sporları (Paletli yüzme), 21-Çocuk Oyunları (Mendil kapmaca, körebe, yakartop, seksek vb.), 22-Cimnastik, 23-Eskrim, 24- Masa Tenisi, 25- Dart, 26- Kick Boks, 27-Muaythai 28-Dağcılık

*****

İLKLER KULÜBÜ:
1- İzmir’de yapılmayan sporları (Ragbi, beyzbol, softbol, dragon, kano, çim hokeyi) yapan ve liglere katılan ilk kulüp (Ragbi, Beyzbol, softbol)
2-İzmir’de web sitesi kuran ilk amatör kulüp
3-İzmir’de gazete çıkaran ilk amatör kulüp
4-Ragbi Bayanlar A Milli Takımına ilk şampiyonası sonrasında 8 oyuncu veren kulüp
5- Yönetimde istikrar sağlayan ilk amatör kulüp
6- Spor dışında ödül kazanan ilk amatör spor kulübü
7- Sosyal Sorumluluk projelerine imza atan ve ortak çalışmalar yapan ilk amatör kulüp (Otizm spor kampı, İşitme Engelliler Basketbol Okulu, Obezite çalışmaları (Karşıyaka Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa), Ücretsiz Spor Okulları (Karşıyaka Halk Eğitim ile ortak çalışma),

8- Yurt dışında kardeş kulüp uygulaması yapan ilk amatör spor kulübü (İtalya, Azerbaycan, Yunanistan Sakız Adası)
9- Doğudaki Köy İlkokullarına Kitap Toplama kampanyası
10- Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulu’ndaki Kütüphanenin yenilenmesi ve Karşıyakalı şehit Üsteğmen İsmail Cazgır’ın adının verilmesi.
11- Amatör Spor Kulüpleri içinde ilk fidanlık kurması ve ağaçlandırma yapması

MİLLİ SPORCULARIMIZ:
Şu anda çeşitli branşlarda (Ragbi, yüzme, korumalı futbol, beyzbol, softbol, yelken)
26 milli sporcumuz mevcuttur.