Bocce takımı kuruyoruz

Kulübümüz 31. Spor branşını bocce olarak belirledi.

Kulübümüz Bocce şubesini kurdu ve takım oluşturmak için, 7 kez A Milli olan Türkiye Şampiyonu, 11 yıllık sporcu, 2. Kademe bocce antrenörü ve Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi doktora öğrencisi Mesut Tükenmez ile anlaştı.

Bostanlı’daki Gode Cengiz Spor Tesisleri’nin kullanılmayan alanına bocce sahası yaparak çalışmalarını başlayacak olan kulübümüz, bu branşta da 3. Lige katılacak. Hedef 3 yılda 1. Lige çıkmak olacak.

En kısa sürede bocce sporunda da etkin ve başarılı olacaklarını belirten Kulüp Başkanımız Avni Erboy, Karşıyakalıları bu sporu oynamaya davet etti.

Erboy, “Bostanlıspor kulübünde 4 yaşından itibaren 80 yaşına kadar her yaş grubuna her türlü spor yapma olanağı var. Yeter ki sen spor yapmak iste ve Bostanlıspor’a gel. Alt yapısını bir süredir hazırladığımız bocce de de şubemizi oluşturduk. Şube yönetimimizi yapılandırdık.En kısa zamanda kendi aralarında toplanarak başkanını seçecek. Değerli bir antrenörile anlaştık. Şimdi hedefte iyi bir takım kurma var. En az 12 kişilik bir ekiple yola çıkmak ve 3. Ligden başlamak istiyoruz.  Karşıyaka’da bocce sporunu da ilk yapan kulüp olacağımız için mutluyuz” dedi.

Oyunun amacı:
Bocce sporu misket (100 mm çapında) diye adlandırılan küçük hedef topa (Pallino), oyuncunun kendi topunu daha yakın atabilmesidir. Diğer oyuncu ise sıra kendisine geldiğinde kendi topunu miskete (topa) daha çok yaklaştırmaya çalışır, ya da daha yakın olmasını engelleyen rakibin topu uzaklaştırır. Bocce sahası uzunluğu 26 M. 50 cm, genişliği 4 M. 50 cm bir dikdörtgen sahada oynanır. Tek kişilik bocce müsabakalarında oyuncular 4’er topla, 2’li veya 3’lü müsabakalarda 2’şer topla oynanır.
oyundaki amaç yuvarladığınız topun hedef topa en yakın olmasını sağlamaktır. Bocce oyununda süre yoktur 15 puana ulaşan ilk takım maçı kazanır. Yakın atış yapanlar 1, temas yaptıranlar 2 puan alır.